Početna strana > Hronika > DŽejkob Hejbrun: Japanski nuklearni problem
Hronika

DŽejkob Hejbrun: Japanski nuklearni problem

PDF Štampa El. pošta
utorak, 15. mart 2011.

(The National Interest, March 14, 2011)

Kriza na mestu sa suprotne strane sveta verovatno će izazvati reakciju protiv nuklearne energije kod nas

Zemljotres i nuklearna kriza u Japanu idu na ruku pukovniku Gadafiju. Oni će u velikoj meri zakloniti njegovu ubilačku kampanju iskorenjivanja pobunjenika protiv njegove vladavine. Fakat je da je Japan važniji od Libije. A veliki problem koji je japanska kriza postavila pred ostatak sveta, pored humanitarnog danka, predstavlja pitanje korišćenja nuklearne energije.

Volstrit žurnal danas sa dosta galame iznosi tvrdnju da je strah od nuklearne energije preteran. Što smo bezbedniji, to smo strašljiviji, tvrdi VSŽ. Nema novog Černobilja na vidiku. I tako dalje.

Ali više neće biti tako lako braniti nuklearnu energiju, koja je nesporno postala glavni izvor električne energije, posebno za Francusku, Nemačku i Japan. Može li se ona bezbedno koristiti? Reaktori koji se raspadaju u starom postrojenjuFukušima Daići svakoga teraju na razmišljanje. Černobilj nije merilo. Ono što se dešava u Japanu ne nudi osnov za samouverenost.

Postavljanje elektrana u zemljotresnim područjima kao što je Kalifornija mora biti revidirano. A pristalice nuklearne energije olako previđaju psihološki uticaj straha koji radijacija (kao nevidljivo zračenje) ima na prosečnog čoveka. Slike četvorogodišnjaka u redovima za rendgen naprosto nisu dovoljne. Kao što ni deljenje tableta joda u Japanu, koje VSŽ pozdravlja, sasvim izvesno neće ublažiti strahove.

Problem sa nuklearnim otpadom i radijacijom je njena trajnost. Područje oko Černobila danas je pustara. Ta nesreća je doprinela rušenju Sovjetskog Saveza: nije mogao da zaštiti ni svoje ljude, a kamoli će uspeti da stvori socijalistički raj.

Politički šok u Japanu i drugde, verovatno će biti ogroman. U Nemačkoj se kancelarka Angela Merkel zalaže za produženje dozvole za rad ostarelim nuklearnim postrojenjima na još dvanaest godina. Gotovo da je izvesno da će taj plan ostati samo na papiru.

Nuklearna energija neće nestati. Ali vraćanje na nju nije naletelo samo na omanju prepreku na putu. U pitanju je golemi udarac o sigurnosni branik.

Autor je viši urednik u The National Interest

(NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner